Závislosť na nakupovaní

Kto nemá rad nakupovanie? Áno viem, nájdu sa aj taký. Ale určite ich je menej. Teda myslím si, že ich je menej. Nakupovanie je určitým koníčkom, ale aj potešením, zábavou a samozrejme aj nutnosťou. Je nesporné, že asi väčšina z nás musí jednoducho do obchodu zájsť, aspoň kvôli potravinám, compressore 12v ale sú medzi nami aj taký, ktorý si nevedia predstaviť bez nakupovania svoj život. Mnohé ženy sa sami považujú za nákupne maniačky túžiace po nových módnych kúskoch do už aj tak preplneného šatníka. Návšteva obchodných centier ľudí naozaj láka mnohými svojimi marketingovými ťahmi. Počas voľných dní a sviatkov v obchodoch stretnete mnoho ľudí.

Takže je pravdepodobné, že nakupovanie je akou si bežnou kultúrou Slovákov. Vedeli ste však, že nie vždy musí ísť iba o záľubu, ale dokonca môže ísť o diagnózu chorobného nakupovania? Celosvetovo touto diagnózou trpí cez 2% ľudí. V niektorých krajinách existujú tzv. centrá anonymných chorobných kupcov. Ale ako takúto osobu rozoznať? Kde vlastne je prerušená taká tenká čiara medzí záľubou z nakupovania a reálnou závislosťou? Mnoho ľudí si svoju diagnózu spočiatku neuvedomuje, je to samozrejme pravidlo väčšiny, ak nie všetkých závislosti. Ľudia závislý na nakupovaní z nákupov majú pôžitok z nakupovania bez toho, že by si ktorúkoľvek z vecí napríklad obliekli. Množstvo z nakúpených vecí končí rovno aj z nákupnými štítkami v skrini. Často sa stáva, že z niektorých kúskov majú v skrini aj po 3 a viac kusov.

Takýto ľudia nenakupujú pretože niečo nové potrebujú, oni nakupujú pretože potrebujú nakupovať. Na svoje nákupy bez rozmyslu míňajú väčší obnos peňazí a sú dokonca ochotný si aj požičiavať. Práve to je dôvod, že sa na ich závislosť na nakupovaní v rodine príde. Svojich rodinných príslušníkov a priateľov sú ochotný klamať za akúkoľvek cenu. Nepriznajú pred nimi svoj problém a najhoršie je, že si svoj problém nepriznajú sami pred sebou. Určitý proces liečenia však môže nastať až v okamihu, keď sa človek pred svojím problémom neskrýva. Závislí pri nakupovaní pociťujú akýsi druh neopísateľného vzrušenia a ešte skôr ako sa do obchodu dostanú, cítia napätie, ktoré je hnacou silou, ich vlastným motorom, ktorý ich núti nakúpiť si. Po nákupe sa ale dostavujú výčitky svedomia, najmä ak je človek v dlhoch. Závislosť sa dostavuje, podľa odborníkov a závislých, akoby zrazu, najskôr si nákupmi robíte radosť a zaháňate prípadný smútok, a tu sa to niekde láme.

Ak aj vy chodievate do obchodov sa potešiť, buďte obozretný a nenechajte sa strhnúť. Tiež si dávajte pozor, ak pred nakupovaním cítite napätie, ak sa dostávate pri nákupoch do určitého tranzu a cítite vzrušenie, ak sa Vám trasú ruky, či prípadne cele telo, ak nie ste schopný z obchodu odísť bez nejakého zbytočného nového ďalšieho kúsku do Vášho šatníka, ak Vaše nové kúsky pred okolím skrývate, či ak sa kvôli Vaším nákupom neustále hádate, ste práve možno aj vy závislí. A nemyslite si, že sa toto týka len žien, aj muži môžu trpieť formou novodobej závislosti na nakupovaní. Táto nástraha teda číha na každého z nás. Racionalizujte si svoje nákupy a nenechajte sa unášať povrchným pozlátkam obchodov, žiadna vec Vám predsa vnútorné šťastie neprinesie.