Typy ako ušetriť pri nákupoch

Keď idete nakupovať len základné potraviny, to znamená, že idete kúpiť len to, čo je nutné. Povedzme, že určitý základ pre štandardnú domácnosť je chlieb, mlieko, maslo a vajcia. Na takomto type nákupu veľa neušetríte. Cena takýchto potravín je v každom obchode priemerne rovnaká. Na základných potravinách sa človek veľa nenašetrí. Jediné, čo človek nesmie urobiť, je nechať sa zmiasť cenou. Predsa len si treba okrem ceny všímať aj iné kritéria, to je jasné. A teda ako ušetriť a nevšímať si cenu (compressore in Italia 2018)?

Za prvé nikdy nechoďte do obchodu hladný a vyhnete sa tak nákupu potravín, ktoré by vo Vašom košíku inak nemali vôbec žiadne miesto. Ak už ste sa predsa len rozhodli, že iná cesta nie je a do obchodu hladný zavítate, choďte po overených trasách a zásadne s nákupným zoznamom. Nikdy sa nesnažte nákupný zoznam za pochodu meniť. Potrebujete predsa len to, čo ste si zaznačili. Ak je náhodou daná vec v akcii pre Vás lepšie, avšak nekupujte vyslovene tovar, ktorý je v akcii. Nepotrebujete ho! Veď načo Vám bude napríklad bolonská omáčka na špagety len preto, že je v akcii, keď si v zásade aj tak robievate vlastnú, či horčicová omáčka na ryby, keď v skutočnosti ryby ani nejete. Ešte horši prípad je náhly záchvat zdravého stravovania, ktorý hneď po nakupovaní skonči v špajzy, a zo špajze letí po dátume spotreby rovno do koša. Jediné, čo sa ozaj oplatí nakupovať v akcii a má to zmysel, je ovocie a zelenina. Teda ak je to možné nakupujte sezónne ovocie a zeleninu. Okrem toho, že je to zdravšie, zvykne to byť aj lacnejšie.

Ale vráťme sa naspäť k cene. Cena nie je vždy ukazovateľom „lacnoty“ a teda zárukou šetrenia. Povedzme si príklad na mäsovom výrobku. Ak kúpime lacný mäsový výrobok s nízkym obsahom mäsa, zjeme ho v konečnom dôsledku viac ako mäsového výrobku s vyšším obsahom mäsa. Takže okrem toho, že myslíme na svoju peňaženku, myslíme aj na svoje zdravie. Do potravín si noste svoju tašku, nemusíte platiť za igelitové tašky a znovu okrem šetrenia svojich peňazí šetríte našu planétu. Množstvo ľudí má svoje overené spôsoby ako najlepšie ušetriť. Musím však uznať, že najlepšie sa mi zatiaľ javí, že najlepším učiteľom je čas a skúsenosť Italy.

Moja mama napríklad vždy zásadne nakúpi najlepšie potraviny s najnižšou cennou a vždy si odnáša z obchodu minimálne o jednu tašku viac ako ja. Darmo sa rozčuľovať, jednoducho to vie. V zásade nakupuje v rozšírenom nákupnom zozname aký je obvykle u všetkých nakupujúcich. Ona totiž to má v hlave zoznam obedov a večerí, ktoré prichystá a podľa toho nakupuje. Je to taký zoznam potravín, ktorý sleduje tzv. vyššie zoznamové radenie. Nákupy sú s ňou rýchle, jednoduché a musím uznať, že aj lacné (teda relatívne samozrejme, veď čo je v dnešnej dobe lacné). Takže vlastne nakoniec som si nie istá, či som mala článok o trikoch pri nakupovaní písať ja. Ale tak, veď viete ako. Dúfam, že ani v tomto prípade jablko nepadlo ďaleko od stromu, a že som Vám v skutočnosti poradila. Do nakupovania priatelia!