Robí Váš nakupovanie šťastnými?

Robia vás nákupy šťastnejšími alebo smutnejšími? Existuje veľa neoficiálnych dôkazov na podporu oboch strán. Ale najnovšia akademická štúdia na riešenie tejto otázky sa prikláňa na stranu šťastia.

Podľa tejto nedávnej štúdie nakupovanie môže skutočne znížiť náš smútok. Ako autori vysvetľujú vo svojom abstraktnom zozname, nákupy tým, že obnovia kontrolu nad situáciou, môžu znížiť váš smútok.

Podľa experimentov štúdie sa rozdeľujú nakupujúci na dve kategórie. Na tých, ktorí si tovar starostlivo prehliadajú a vyberajú, ba si ho idú porovnať do viacerých obchodov, aby získali tú najlepšiu cenu, a na tých, ktorý nakupujú na základe toho, čo sa im páči vo výklade. A tak, či si jedny alebo druhý kúpili tovar, mali pocit, že po jeho zakúpený sa cítia lepšie alebo aspoň už tak nemyslia na smutnú udalosť, ktorá ich predtým zužovala.

Samozrejme, je ťažké určiť univerzálnu definíciu smútku; pre niektorých ľudí, smútok znamená nedostatok kontroly, ale pre ostatných môže pochádzať z niečoho úplne iného. Nová štúdia má však predchádzajúce zistenia na svojej strane, ako napríklad vedcov, ktorí tvrdili, že nakupovanie má trvalý pozitívny vplyv na náladu a že konzumná spotreba človeka môže byť strategicky motivovaná.

Avšak početné ďalšie štúdie ukázali, že nakupovanie je taktiež pôvodcom stresu, ktorý zintenzívňuje účinky smútku najmä u materiálnych ľudí. Nedávna správa zistila, že tí, ktorí dbajú na svoj hmotný majetok, majú tendenciu byť menej spokojní a každý deň zažívajú menej pozitívnych emócií. A prieskum inej spoločnosti zistil, že ľudia, ktorí sú stresovými zákazníkmi, majú tiež tendenciu byť po nákupoch ešte viac vystresovaní, čo vedie k zlej nálade a smútku.

A nezaoberanie sa stresom, úzkosťou a hlavnými problémami vo vašom živote by mohlo v konečnom dôsledku spôsobiť, že ste oveľa menej šťastní.

Všetci poznáme dobrý pocit, ktorý máme z toho, keď vychádzame z obchodu s novým rúžom alebo s párom zľavnených topánok, či už sme si tieto veci objednali priamo v obchode alebo nám boli doručené cez internet. Níe tip znie, že keď máte zlú náladu a viete si to dovoliť, môže vám zakúpenie pekného kúska oblečenia alebo nejakej skrášľujúcej drogérie znovu dodať energiu do života.

Nakupovanie si vyžaduje čas a sústredenie, či už je to online alebo vo vašom obľúbenom obchode. Musíte premýšľať o tom, čo chcete alebo potrebujete, a potom nájsť najvhodnejšiu položku, ktorá spĺňa vaše požiadavky. Zamerajte sa teda na to, čo si prajete miglior climatizzatore 2018.

Krásne šaty alebo perfektný odtieň laku na nechty na vás môžu pôsobiť úžasne. Nikto by to nemal spochybniť. Nie je nič zlého na tom, ak si kúpite novú položku, ktorá vám prináša radosť. Ale dávajte pozor, aby ste neminuli všetko, čo vlastníte len na to, aby ste sa znovu mohli cítiť dobre a šťastne. To nie je to najideálnejšie riešenie, ani zďaleka. Áno vyzeráte dobre v tomto oblečení, ale musíte byť úžasní aj zvnútra!

Pracovníci sú tu, aby vám pomohli, a vy ste tí, ktorí robia všetky rozhodnutia. Každý má rád čas. Ak ste sa cítili, ako keby bolo všetko v poslednej dobe mimo vašej kontroly, deň nákupu by vám mohol pomôcť s frustráciou. Tak hurá do nakupovania a vylepšite si tak vašu náladu!