Nákupy v Turecku

Letná sezónna je akurát v polovici, mnohí z nás už si svoju dovolenku užili a mnohí z nás sa na ňu len chystajú. Keďže sme všetci ľudia iný, každí od svojej dovolenky očakáva niečo iné. Niekto ide na dovolenku kvôli turistike, niekto kvôli moru, iný zase kvôli jedlu, no my sa dnes pozrieme na tých, ktorí chodia na dovolenku kvôli nákupom. Takáto destinácia, ktorá umožňuje ľuďom nakupovať je Turecko. Problémom v Turecku je však to, že sa tam nikde nedopátrate k žiadnemu originálu. Aj keď teda Turci, ale aj mnohí častí návštevníci tvrdia, že tam dokážete nakúpiť lacné kožené výrobky, zlato a kožušiny. Pri toľkom počte neoriginálnych záležitosti by mal ale mať človek strach, či sa aj v tomto prípade predaja nejdená tiež o falzifikáty (lista de planchas para el pelo).

Proti gustu, žiaden dišputát, ako sa vraví, čiže ak niekomu nevadí, že nakupuje úmyselne neoriginálne oblečenie a doplnky je všetko v poriadku. Teda minimálne z hľadiska predávajúceho, ktorý v žiadnom prípade nezavádza ohľadom originality a nakupujúci, ktorí o originalite tovaru tiež vie a aj s tým úmyslom ju kupuje. Kultúra obchodovania v Turecku je tiež záležitosť, ktorá nie je pre každého. Nájdu sa však takí jedinci, ktorí majú práve záľubu v tom, aby presviedčali a zjednali. Takýto majú to šťastie, že takýmto spôsobom dokážu ušetriť aj niekoľko desiatok, možno aj stoviek eur. Nie však všetci sme takí obchodníci. Tovar v Turecku je dokonca označovaný aj ako lepší a horší falzifikát, čo sa odráža na cene. Nie som si však vôbec celkom istá ako to funguje z hľadiska zákonov v Turecku, ale to už asi necháme na nich. Takouto destináciou, ktorá ponúka rôzne neoriginálne tovary nápadne pripomínajúce zvučné značky je určite aj Thajsko, až na to, že Thajsko je krajina, ktorá je z hľadiska ceny aj cestovania je menej dostupná ako Turecko.

Podobný tovar, sa ľuďom síce môže zdať ako výhodná kúpa, ale je to v skutočnosti tak? Oplatí sa Vám kúpiť „fejk“? Ak už sa nerozprávame o tom, že tovar neprešiel kontrolou čo sa kvality týka, mohli by sme si pripomenúť, že takýmto spôsobom podkopávame výrobu a nápad skutočného tvorcu. Duchovná cena originálu by mala prekonať akýkoľvek „fejkový“ tovar. Akokoľvek je fejkový tovar dostupný nemal by byť pre nás ničím pútavý. Ja osobne si nekupujem veci, na ktoré nemám a na našom trhu je ich neskutočné množstvo, ale neuspokojilo by ma, ak by som si zakúpila falzifikát (cabello moldeador de pelo). Rozumiem tomu, že nie všetci sme bohatí, ale aký ma zmysel nakúpiť si handry a tváriť sa, že sú to originály. Nie je to klamstvo? Ale koho tým nakoniec klameme? Samého seba? Je samozrejme na nás ako sa rozhodneme, čo nosíme a čo nakupujeme, ale majme na pamäti ako veľmi nám záleží, ak niečomu obetujeme čas, svoj nápad a tvorivosť a ako veľmi by nám prekážalo keby náš nápad a tvorivosť niekto prebral, skopíroval a predával za oveľa lacnejšie peniaze. Hm?! Je to na zamyslenie, čo? Nenechajme sa strhnúť cennou, cena totiž nie je to najdôležitejšie čo nás má v živote ovplyvňovať a riadiť. Nakupujme veci čo sú pre nás dostupné, všetkým nám bude lepšie.