Hippies štýl

Protest skupiny hippies proti kapitalistickej spoločnosti informoval o beztrestnosti všetkých prijatých štruktúr alebo etikiet o oblečení. Práve oni koordinovali odevy, aby zlomili harmónie a homogénnosť. Vo svojich farebných schémach recyklovali staré oblečenie. Ukazovali sa v kostýmoch, ktoré boli symbolmi divadelnej alebo historickej alebo mytologickej identity, a nie také, ktoré uznáva súčasná spoločnosť. Ich odev bol základom sexuality a zmyselnosti. Textúra látok sa pohybovala od saténu a siahala až po všetky druhy vyšívaných a tvarovaných povrchov. Niekedy sa ich móda nestala druhou kožou, ale vystavením ich vlastných nahých tiel, maľovaných a vzorovaných spôsobom pôvodných amerických indiánskych kmeňov. Bolo to oslavou inštinktívneho vyjadrenia, ktoré verili, že bolo vyvrátené industrializáciou.

Hippie, ktoré nazývame aj deti kvetov v šesťdesiatych rokoch minulého storočia stavila najmä na minisukňu a pančuchy, neskôr svoje oblečenie volili s folklórnymi motívmi a štýlmi. Hippies vytvorili ekologické vedomie módy tým, že recyklovali staré oblečenie, ako aj začali používať oblečenie vytvorené zo starých látok a závesov. Upriamili pozornosť na to, že všetky odevy zaraďujú hlavne ženy do rolí – podnikateľka, žena v domácnosti, učiteľka. Ich mierumilovné prijímanie vojenskej uniformy rovnako ukázalo odhodlanie zosmiešňovať a denaturovať formy ideologického rozdelenia.

Los Angeles, New York a Londýn sa tiež stali dôležitými citadelami pre módu hippies. Na bulvári Sunset v Los Angeles a v Greenwichskej dedine v New Yorku boli zoskupené nezávislé butiky.

Móda hippies bola rovnako hrozbou ako aj vplyv na módny priemysel. Vychutnávanie starožitného odevu vytvorilo kontinuu medzi minulosťou a súčasnosťou. Tak mohli aj bežný ľudia siahnuť do svojho šatníka a vybrať si oblečenie s pred pár rokov bez toho, aby sa im za to niekto posmieval. Možno to, čo spravilo módu hippies tak populárnu pre módny priemysel bolo práve jej tiché posolstvo, ktoré bolo vyjadrené prostredníctvom rôznych kúskov odevu. Rovnako sa v tomto štýle odrážalo aj rastúce oslobodzovacie hnutie žien: ženám už nebolo povedané, čo majú nosiť. Zvyčajne to robili práve muži, či už snúbenci, frajeri alebo návrhári. Na svetlo sveta sa dostávali rôzne návrhy, kostýmy alebo kreácie, ktoré si pred niekoľkými rokmi nemohol nikto čo i len predstaviť, nie to ešte ich aj nosiť na verejnosti. Fantázia je hlavným prvkom týchto odevov, spolu s vyjadrením svojho názoru a presvedčenia.
Byť členom hippies znamená byť otvoreným vesmíru, prírode a bohu, či už si pod tým predstavíte čokoľvek. Život a filozofia hippies je podobná životu prvých kresťanov, takže môžete stretnúť množstvo týchto ľudí, ktorí sú kresťanmi. Na druhej strane vyznávajú indické náboženstvo a filozofiu, pretože podáva odpovede na otázky, ktoré človeku napadajú, keď začne samostatne myslieť. Rovnako tak môžu byť pre hippies zaujímavé viera a zvyky indiánov, pôvodných obyvateľov Ameriky, kde sa nachádza najväčšia komunita hippies. Celé hnutie je aj o tom, že človek si užíva zábavu, ale táto má aj nejaký účel a chce niečo vyjadriť. Ľudia sa zbližujú so svojou rodinou a radi si rozprávajú príbehy a poslúchajú. Sú schopní sa stretnúť kdekoľvek a kedykoľvek. Túžba nebyť na svete zbytočne, väčšinou tlačí človeka k tomu, že je neposlušný, ale miesto toho hippies stále hrajú, vyrábajú či píšu niečo. Milujú žiť a žijú naplno.